Dolegliwości jelitowe- kiedy mogą być niebezpieczne dla zdrowia?
Problemy jelitowe to dość szerokie zagadnienie. Obejmuje szereg niespecyficznych objawów takich jak, bóle, wzdęcia, przelewanie, biegunki, zaparcia. Mogą one pojawić się w różnych schorzeniach, stąd też ich obecność nie wskazuje od razu na występowanie konkretnej choroby. Co w takiej sytuacji zrobić? Na pomoc powinna przyjść konsultacja lekarska i odpowiednie badania diagnostyczne.
Jeden objaw wiele przyczyn
Najczęściej występującymi dolegliwościami jelitowymi są bóle brzucha, wzdęcia, przelewanie, biegunki, zaparcia. Mogą być spowodowane różnymi problemami zdrowotnymi:
- związanymi z trawieniem, w tym problemy z żołądkiem, trzustką czy wątrobą,
- różnymi chorobami jelit, w tym nieswoiste choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego -Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, uchyłki jelit),
- zakażeniami bakteryjnymi, wirusowymi czy też pasożytniczymi,
- a także mogą być reakcją na stres.
Kiedy objawy mogą być oznaką choroby?
Czy objawy jelitowe są niepokojące dla nas, rozpatruje się pod kątem trzech czynników: czasu trwania objawów, intensywność i ich nawrotów. Niepokojący na pewno będzie objaw, który utrzymuje się przez dłuższy czas bez oznaki poprawy, również dolegliwość, której intensywność będzie bardzo duża, a także, kiedy będzie często nawracać.
Dobrym przykładem jest najczęstszy objaw układu pokarmowego, czyli ból brzucha. Powinien być rozpatrywany właśnie pod względem tych trzech czynników. Jeżeli patrzylibyśmy tylko na jeden z nich, moglibyśmy przeoczyć ważny sygnał świadczący o toczącym się stanie chorobowym. W związku z tym jeśli mamy do czynienia z bólem brzucha powinniśmy zwrócić uwagę czy jest intensywny i nagły, czy łagodniejszy, ale przewlekły, przedłużający się w czasie oraz czy ma tendencje do nawracania i w jakim czasie. Takie informacje pomogą zdecydować o konieczności konsultacji lekarskiej, a także już podczas wizyty u specjalisty, pomagają ustalić listę badań potrzebnych do diagnostyki przyczyny.
Gdzie się udać z dolegliwościami jelitowymi?
W przypadku nagłych i ostrych lub przewlekłych czy też nawracających dolegliwościach jelitowych należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, internisty, a w nagłych przypadkach nawet na szpitalny oddział ratunkowy. Lekarz po wstępnym wywiadzie zdrowotnym zleca odpowiednie badania laboratoryjne. W przypadku problemów z układem pokarmowym są to najczęściej badania krwi i kału. Z krwi analizowane są takie parametry jak morfologia, OB czy CRP w celu wyeliminowania ostrych stanów zapalnych w organizmie. Z kału natomiast często zlecane jest badanie kalprotektyny, w celu sprawdzenia czy występuje stan zapalny jelit lub badanie na patogeny jelitowe, które dostarcza informacji o ewentualnym zakażeniu patogenami.
Badania laboratoryjne krwi i kału – Poznań
Instytut Mikroekologii to placówka medyczna znajdująca się w Poznaniu, która specjalizuje się w opiece nad pacjentami z problemami jelitowymi. Oprócz pomocy lekarskiej można wykonać przeróżne badania laboratoryjne w celu diagnostyki przyczyn uporczywych i nieprzyjemnych objawów. Wykonywane są tu badania krwi i kału, w tym badania kalprotektyny, badania na pasożyty i patogeny jelitowe (Poznań ul. Sielska 6).