Zdrowie

Infekcje intymne – jak się przed nimi chronić?

Infekcje intymne, takie jak grzybica pochwy, bakteryjne zapalenie pochwy, waginoza bakteryjna, zapalenie pęcherza to bardzo powszechne problemy. Choć nie jest to temat codziennych rozmów, infekcje intymne dotyczą właściwie każdej kobiety. Konsekwencje przewlekłych infekcji intymnych mogą być poważne, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić.

Wymaz z pochwy

Wymaz z pochwy jest nieinwazyjnym, bezpiecznym, niebolesnym badaniem i może dostarczyć szereg istotnych informacji na temat zdrowia intymnego. Wymaz z pochwy pozwala wdrożyć odpowiednie postępowanie w celu ochrony przed infekcjami intymnymi, a także leczenia zakażeń układu moczowo-płciowego. W związku z tym diagnostyka mikrobioty pochwy powinna stanowić standardowy element badań profilaktycznych. Pobierając wymaz z pochwy można ustalić również, co jest przyczyną dolegliwości, takich jak:

  • upławy,
  • zmieniony zapach wydzieliny z pochwy,
  • pieczenie pochwy,
  • zaczerwienienie pochwy i warg sromowych,
  • ból cewki moczowej,
  • parcie na pęcherz po oddaniu moczu,
  • pieczenie cewki moczowej,
  • ból podczas oddawania moczu,
  • ból podczas współżycia.

Wymaz z pochwy – diagnostyka mikrobioty pochwy

Wymaz z pochwy można wykorzystać do szerokiej diagnostyki mikrobioty pochwy. Jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych jest ocena wymazu z pochwy pod mikroskopem. To tak zwana biocenoza lub ocena stopnia czystości pochwy. Można także wykonać posiew mikrobiologiczny z wymazu z pochwy. Posiew dostarcza bardziej szczegółowej informacji – możemy dowiedzieć się o konkretnej ilości bakterii i grzybów w pochwie. Należy podkreślić, że w pochwie mikroorganizmy, takie jak bakterie i grzyby bytują również fizjologicznie i określane są mianem mikrobioty pochwy. Niemniej jednak, jeśli dojdzie do zaburzenia równowagi tych mikroorganizmów, wówczas mogą rzeczywiście przyczynić się do wystąpienia dolegliwości i rozwoju infekcji. W przypadku niektórych patogenów przekazywanych drogą płciową, posiew może być jednak niewystarczający. Ze względu, że infekcje przekazywane drogą płciową (ang. sexually transmitted infection – STI) są powodowane również przez mikroorganizmy niehodowlne i trudnohodowlane, konieczna jest także diagnostyka molekularna (genetyczna). Tak kompleksową analizę mikrobioty pochwy zapewniają badania VagiStatus. Dodatkową zaletą badań wymazu z pochwy VagiStatus jest ocena nie tylko patogenów, ale również bakterii prozdrowotnych w pochwie. Dzięki temu pacjentka, lekarz i położna otrzymują pełną informację jak zadbać o zdrowie intymne danej kobiety. Wsparcie bakterii ochronnych z rodzaju Lactobacillus w pochwie stanowi kluczowy element ochrony przed infekcjami intymnymi. Powinny one dominować w pochwie i zapewniać naturalną ochronę przed patogenami.

Wymaz z pochwy – Poznań

Poznań oferuje szeroki zakres usług diagnostycznych. Do jednostek specjalizujących się w badaniach mikrobioty pochwy należy laboratorium Instytutu Mikroekologii, który mieści się przy ul. Sielskiej 6. Placówka ta oferuje również konsultację z położna w Poznaniu (położna Grunwald, położna Jeżyce). W ramach konsultacji położna zbiera pełen wywiad zdrowotny oraz pomaga w doborze odpowiedniego zakresu badania mikrobioty pochwy VagiStatus i pobiera wymaz z pochwy (Poznań).

Położna w Poznaniu

Pamiętaj, że położna jest specjalistką, która zapewnia opiekę kobiecie w każdym okresie życia. Choć najczęściej kobiety deklarują się na wsparcie położnej w okresie okołoporodowym, jako przygotowanie do ciąży, to również w infekcjach intymnych może pomóc położna. W Poznaniu (położna Jeżyce, położna Grunwald) w tym zakresie specjalizuje się położna udzielająca konsultacji w Instytucie Mikroekologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *