Dlaczego stan jelit jest tak istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu?
Uznaje się, że zdrowie zaczyna się od jelit, a ich odpowiedni stan wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Kluczowe znaczenie ma mikrobiota jelitowa, która utrzymana w pełnej równowadze, przeciwdziała pojawianiu się różnych chorób. Co istotne, mikrobiota jelit kształtowana jest od momentu narodzin, a najważniejszym etapem jest pierwszych 1000 dni życia.
Zaburzenia mikrobioty jelitowej
Medycy przyznają, że coraz częściej diagnozowany jest przerost bakterii w jelicie cienkim, czyli tzw. SIBO. Choroba daje bardzo zbliżone objawy do tzw. zespołu jelita wrażliwego, natomiast jej przyczyna jest zupełnie inna. Bóle brzucha, wzdęcia, gazy, zaparcia, uczucie pełności, są objawem bytowanie zbyt dużej ilości negatywnych bakterii, na przykład tych, które przedostają się z jelita grubego.
Za występowanie SIBO winą obarcza się stosowanie niewłaściwej diety, przede wszystkim tej, która jest bogata w słodycze, sól czy produkty wysokoprzetworzone. Co więcej, okazuje się, że jedną z lepszych metod leczenia SIBO jest również konkretny jadłospis, ale musi być to dieta rotacyjna eliminacyjna. Wyklucza się produkty szybko fermentujące, warzywa kapustne czy strączkowe, cukier, sól, i produkty wysokoprzetworzone. Osoby, które borykają się z SIBO, powinny przyjmować odpowiednio dobraną probiotykoterapię.
Co ciekawe, coraz częściej rozpoznawane jest nie tylko SIBO, czyli dysbioza jelitowa. Objawy mówiące o złej kondycji flory bakteryjnej jelit wykazuje także IMO, czyli niedobór pożytecznych bakterii w jelicie cienkim.
Jak zadbać o mikrobiotę jelitową?
Ponieważ nieodpowiednia mikrobiota jelitowa wpływa na stan zdrowia całego organizmu, przyczynia się na przykład do występowania chorób, takich jak otyłość czy cukrzyca, należy o nią szczególnie dbać. Uznaje się, że kształtowanie mikrobioty powinno zacząć się już od narodzin, a wpływ na przekazanie dobroczynnych bakterii dziecku ma już poród siłami natury oraz karmienie piersią. W późniejszym etapie jest to eliminacja czynników szkodzących oraz stosowanie właściwej diety (bogatej w błonnik).