USG ginekologiczne – badanie nowoczesne i niezbędne
USG ginekologiczne jest badaniem specjalistycznym. Wykonuje się je jedynie u kobiet, za pomocą głowicy dopochwowej. Pęcherz musi być całkowicie opróżniony przed badaniem. Drugim sposobem jest realizacja tego badania przez powłoki brzuszne. Na godzinę przed badaniem należy spożyć nawet 1,5 litra wody. Lekarz ocenia budowę narządu rodnego podczas takiego badania. Ocenia się kształt macicy i jej ułożenie, badane są również jajniki. Badanie jest precyzyjne oraz bardzo pomocne w diagnozie stanu zdrowia kobiety.
O rodzaju USG decydują pewne przesłanki. Metodą dopochwową bada się pacjentkę, u której podejrzewa się zmiany jajników, macicy, błony śluzowej, krwawienia z dróg rodnych nie związane z miesiączką, bóle brzucha, bolesne miesiączki, zaburzenia miesiączki, niepłodność i bezpłodność oraz ocenia się położenie wkładki wewnątrzmacicznej. USG ginekologiczne potwierdza też lub wyklucza ciążę.
Kogo bada się USG ginekologicznym?
Badać można kobiety w ciąży lub przed ciążą. Popularne jest usg położnicze, podczas którego bada się ciążę, sprawdza czy jest prawidłowa, czy patologiczna. Podczas badania ocenia się wiek ciąży, liczbę zarodków, bada się czynności płodu. Badanie sprawdza kształt, budowę oraz wielkość macicy. Badany jest też pęcherzyk żółciowy, jego średnica oraz ewentualne nieprawidłowości. Ocenia się również zarodek, sprawdza się czynności serca. Podczas ciąży badanie realizuje się trzykrotnie – bada się płód do 10 tygodnia ciąży, między 11 a 14 tygodniem ciąży oraz między 28 a 32 tygodniem ciąży. Kobieta w ciąży powinna poddać się badaniu tego rodzaju, dbając o zdrowie własnego dziecka.
Jak przygotować się do badania?
Do badania sondą przezpochwową należy opróżnić pęcherz moczowy. W badaniu przez powłoki brzuszne pęcherz musi być wypełniony płynami po brzegi.
Jak wygląda badanie dopochwowe USG?
Pacjentka układa się na kanapce, jest naga od pasa w dół. Na sondę nakładana jest powłoczka oraz żel. Dzięki temu żelowi sondę łatwiej wkłada się do pochwy. Fale ultrasonograficzne pozwalają obejrzeć dokładnie narządy płciowe kobiety. Badanie jest w pełni bezpieczne, nie wiąże się z najmniejszym ryzykiem. Może sprawiać pewien dyskomfort, ale nie trwa on długo. Badanie trwa maksymalnie kilkanaście minut, wynik z niego składa się ze zdjęcia oraz opisu. Badanie interpretuje specjalista, a do jego wykonania niezbędne są uprawnienia. Badanie dopochwowe wykonywane jest u kobiet ciężarnych, gdy występują niepokojące objawy w pierwszym trymestrze ciąży. Później takiego badania już się nie wykonuje. Badanie tego rodzaju kosztuje około 120-150 złotych, można je wykonać w wielu gabinetach prywatnych, a na badanie finansowane ze środków NFZ czeka się co najmniej kilka miesięcy. Jest ono bezpłatne. Badanie USG ginekologiczne jest bezcennym źródłem informacji o budowie narządów rodnych kobiety. Jeśli są one zbudowane prawidłowo, to można starać się o dziecko, gdy występują problemy, należy zastosować leczenie i oddać się w ręce specjalisty.
Artykuł powstał we współpracy z serwisem: http://www.medica2000.com.pl/kiedy-wykonac-badanie-ginekologiczne-usg/