Dyskopatia w Polsce
Nawet 90% dorosłych Polaków ma problemy z kręgosłupem, a najczęściej diagnozowana jest właśnie dyskopatia. Niestety, ta najczęściej jest bagatelizowana, a chory udaje się po pomoc dopiero w ostateczności, kiedy ból uniemożliwia już normalne funkcjonowanie. Wtedy jedyną metodą niwelowania schorzenia jest operacja chirurgiczna.
To dlatego lekarz od kręgosłupa powinien być odwiedzany zaraz po pojawieniu się pierwszych, niepokojących objawów, kiedy ból występuje cyklicznie i jest umiarkowany. Dzięki temu w nieinwazyjny sposób zwalczona może być dyskopatia. Leczenie w początkowej fazie przebiega poprzez rehabilitację i zabiegi, takie jak krioterapia bądź masaże. W skrajnych przypadkach, w zaawansowanym już stadium choroby konieczna jest za to operacja chirurgiczna, a pacjent może nie odzyskać już pełnej sprawności ruchowej.
Sama dyskopatia jest chorobą zwyrodnieniową i pojawia się najczęściej u pacjentów powyżej 30 roku życia. Jest diagnozowana, kiedy krążek międzykręgowy ulegnie zwyrodnieniu. Potocznie mówi się o wypadnięciu dysku.
Pamiętajmy, że nawet leczona dyskopatia lubi nawracać, dlatego też pacjent, u którego rozpoznano takie schorzenie, powinien być pod stałą opieką lekarską. To ważne, by móc od razu reagować. Rehabilitacja następuje seriami i dobierana jest zawsze indywidualnie.