Sposoby na usuwanie znamion
Znamiona skórne to znamiona, które pojawiają się w różnych okresach życia człowieka. Mogą być powodowane zarówno przez wrodzone nieprawidłowości rozwojowe skóry, jak też powodowane chorobami, zbyt dużym naświetleniem skóry, etc. Występują także ich formy niegroźne dla zdrowia, jak na przykład owłosione guzki, będące efektem nieprawidłowego działania mieszka włosowego czy też guzy. Usuwanie znamion jest możliwe, a niekiedy wskazane – wiele z nich daje znak, że organizm zmaga się z chorobą, a w skrajnych przypadkach może być to nawet rak.
Można także usuwać niegroźna znamiona w celach kosmetycznych. Ocenę znamienia musi przeprowadzić dermatolog. Jest to rzecz niezbędna, ponieważ niektórych tego typu narośli nie można usuwać, obojętnie, jak bardzo by nie szpeciły skóry. Jeżeli lekarz wyrazi zgodę na usunięcie, można dokonać go za pomocą techniki laserowej. W zależności od rozległości znamienia może być konieczne znieczulenie, jednak w przypadku mniejszych obiektów tego typu pacjent czuje tylko niewielkie pieczenie na usuwanym obszarze.
Zamykanie naczynek to z kolei zabieg przeprowadzany za pomocą lasera, a używa się go, gdy na skórze widzimy wypryski oraz „pajączki” i żyłki. Do tego zabiegu nie mogą przystępować kobiety w ciąży, karmiące piersią, osoby chore na cukrzycę i wrażliwe na leki światło uczulające, a także mające padaczkę i zaburzenia krzepliwości krwi. Na zamykanie naczynek musi wydać zgodę lekarz, który także przygotuje wskazania do prawidłowego przeprowadzenia zabiegu. Skończony zabieg może mieć efekty uboczne, utrzymujące się przez kilka-kilkadziesiąt godzin. Są to rumienie, podrażnienia i swędzenia skóry, a czasem nawet zmiana jej pigmentacji – ale to ostatnie zdarza się dość rzadko.
Ceny tego typu zabiegów są dość zróżnicowane, ale jeśli chcemy któryś przeprowadzić, należy przygotować się na wydatek co najmniej dwustu złotych.